Nájezdová rampa, nebo schodišťová plošina pro osoby na vozíku?
Překonání vstupních schodů je zásadní pro zajištění přístupu osob se sníženou pohyblivostí do budov a na veřejná prostranství. Někdy se jedná o jeden, nebo jen několik schodků na zvýšenou podestu, někdy o vyšší a delší schodiště.
Často se stává, že klienti nás kontaktují s poptávkou na umístění pevné nájezdové rampy pro vozíčkáře, ale po prohlídce v terénu se ukáže jako mnohem vhodnější řešení instalace schodišťové plošiny.
Každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit při rozhodování o vhodné variantě.
Nájezdová rampa
Výhody
Jednoduchost a spolehlivost: Rampa nevyžaduje žádné pohyblivé části ani elektrickou energii, což z ní činí velmi spolehlivé řešení s minimálními náklady na údržbu.
Nižší pořizovací náklady: Vybudování nájezdové rampy je obvykle levnější než instalace schodišťové plošiny, zvláště u kratších nebo méně strmých výškových rozdílů.
Kapacita: Rampa umožňuje snadný průchod více osob současně.
Nevýhody
Prostor: Dostatek prostoru je pro instalaci rampy zcela zásadní, pokud mají být dodrženy všechny stanovené předpisy. Pro bezpečný sklon rampy (obvykle 1:12) je potřeba dost místa, což může být problém zejména ve stísněných městských lokalitách. Na každý 1 metr výškového rozdílu by měla rampa být dlouhá minimálně 12 metrů. U kratších ramp, do 3 metrů, může být sklon strmější, až 1:8. K tomu je třeba počítat s minimální šířkou 1,5 m, se zábradlím a nutným odpočívadlem při délce nad 9 m. Může se tak snadno stát, že plánovaná nájezdová rampa by zasahovala i mimo pozemek vlastníka budovy a k jejímu umístění je nutné vyřízení povolení od všech dotčených vlastníků, což mohou být soukromé osoby, ale i město, nebo obec. Realizace tak může být pozdržena dalšími úředními úkony.
Sklon a náročnost: Při vyšších sklonech může být použití rampy náročné, zejména pro osoby na vozíku bez asistence, což omezuje její využitelnost.
Schodišťová plošina
Výhody
Úspora místa: Schodišťová plošina je ideální pro prostory, kde není dostatek místa pro instalaci nájezdové rampy. Plošina se pohybuje podél jedné strany schodiště a nezabírá prostor ve vstupních či jiných oblastech. Ve složeném stavu zabere minimum místa.
Všestrannost: Plošina je vhodná i pro budovy s prudkými nebo vysokými schodišti, kde by nájezdová rampa musela být extrémně dlouhá, a tedy nepraktická.
Pohodlí a snadné ovládání: Schodišťové plošiny jsou vybaveny jednoduchým ovládáním, což umožňuje osobám na vozíku nebo jejich doprovodu snadné použití. Nepotřebujete vyvinout žádnou fyzickou námahu a s plošinou se tedy přes schodiště dostanou samostatně i starší osoby na vozíku, které již třeba nemají potřebnou kondici pro výjezd po rampě.
Nevýhody
Vyšší pořizovací náklady: Pořízení a instalace schodišťové plošiny může být dražší než vybudování rampy. Vyžaduje pravidelnou údržbu, která ale nemusí být nijak náročná.
Rychlost a kapacita: Plošina je schopna přepravit pouze jednu osobu na vozíku, což může být nevýhodné v situacích, kde je vyžadován rychlý přístup pro více vozíčkářů.
Na co se zaměřit při výběru
Při výběru mezi schodišťovou plošinou a nájezdovou rampou je nutné zohlednit v prvé řadě specifické podmínky dané budovy a potřeby uživatelů. Ve druhé řadě pak prostorové možnosti.
Šikmá schodišťová plošina je jistě pohodlnější a je vhodnější v místech s omezeným prostorem a většími výškovými rozdíly.
Nájezdová rampa nabízí jednoduché a nákladově efektivní řešení tam, kde je dostatek prostoru a osoby na vozíku mají k dispozici asistenta, nebo jsou fyzicky schopni rampu sami používat.
Obě řešení mohou být samozřejmě využita například i pro kočárky nebo transportní vozíky.
Jak zjistíte cenu právě pro váš dům, si přečtěte zde.
Potřebujete poradit s realizací nájezdové rampy, nebo jiného přístupu?
Pro další informace o nájezdových rampách, schodišťových plošinách a jejich instalaci, nebo o celkovém řešení překážek pro osoby na vozíku, kontaktujte naše odborníky.
Zavolejte na naši bezplatnou linku 800 100 659 nebo vyplňte náš kontaktní formulář na webu.