Nájezdová rampa, nebo schodišťová plošina pro osoby na vozíku?

Překonání vstupních schodů je zásadní pro zajištění přístupu osob se sníženou pohyblivostí do budov a na veřejná prostranství. Někdy se jedná o jeden, nebo jen několik schodků na zvýšenou podestu, někdy o vyšší a delší schodiště.

Často se stává, že klienti nás kontaktují s poptávkou na umístění pevné nájezdové rampy pro vozíčkáře, ale po prohlídce v terénu se ukáže jako mnohem vhodnější řešení instalace schodišťové plošiny.

Každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit při rozhodování o vhodné variantě.

Nájezdová rampa

Výhody

Jednoduchost a spolehlivost: Rampa nevyžaduje žádné pohyblivé části ani elektrickou energii, což z ní činí velmi spolehlivé řešení s minimálními náklady na údržbu.

Nižší pořizovací náklady: Vybudování nájezdové rampy je obvykle levnější než instalace schodišťové plošiny, zvláště u kratších nebo méně strmých výškových rozdílů.

Kapacita: Rampa umožňuje snadný průchod více osob současně.

Nevýhody

Prostor: Dostatek prostoru je pro instalaci rampy zcela zásadní, pokud mají být dodrženy všechny stanovené předpisy. Pro bezpečný sklon rampy (obvykle 1:12) je potřeba dost místa, což může být problém zejména ve stísněných městských lokalitách. Na každý 1 metr výškového rozdílu by měla rampa být dlouhá minimálně 12 metrů. U kratších ramp, do 3 metrů, může být sklon strmější, až 1:8. K tomu je třeba počítat s minimální šířkou 1,5 m, se zábradlím a nutným odpočívadlem při délce nad 9 m. Může se tak snadno stát, že plánovaná nájezdová rampa by zasahovala i mimo pozemek vlastníka budovy a k jejímu umístění je nutné vyřízení povolení od všech dotčených vlastníků, což mohou být soukromé osoby, ale i město, nebo obec. Realizace tak může být pozdržena dalšími úředními úkony.

Sklon a náročnost: Při vyšších sklonech může být použití rampy náročné, zejména pro osoby na vozíku bez asistence, což omezuje její využitelnost.

Schodišťová plošina

Výhody

Úspora místa: Schodišťová plošina je ideální pro prostory, kde není dostatek místa pro instalaci nájezdové rampy. Plošina se pohybuje podél jedné strany schodiště a nezabírá prostor ve vstupních či jiných oblastech. Ve složeném stavu zabere minimum místa.

Všestrannost: Plošina je vhodná i pro budovy s prudkými nebo vysokými schodišti, kde by nájezdová rampa musela být extrémně dlouhá, a tedy nepraktická.

Pohodlí a snadné ovládání: Schodišťové plošiny jsou vybaveny jednoduchým ovládáním, což umožňuje osobám na vozíku nebo jejich doprovodu snadné použití. Nepotřebujete vyvinout žádnou fyzickou námahu a s plošinou se tedy přes schodiště dostanou samostatně i starší osoby na vozíku, které již třeba nemají potřebnou kondici pro výjezd po rampě.

Nevýhody

Vyšší pořizovací náklady: Pořízení a instalace schodišťové plošiny může být dražší než vybudování rampy. Vyžaduje pravidelnou údržbu, která ale nemusí být nijak náročná.

Rychlost a kapacita: Plošina je schopna přepravit pouze jednu osobu na vozíku, což může být nevýhodné v situacích, kde je vyžadován rychlý přístup pro více vozíčkářů.

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru mezi schodišťovou plošinou a nájezdovou rampou je nutné zohlednit v prvé řadě specifické podmínky dané budovy a potřeby uživatelů. Ve druhé řadě pak prostorové možnosti.

Šikmá schodišťová plošina je jistě pohodlnější a je vhodnější v místech s omezeným prostorem a většími výškovými rozdíly.

Nájezdová rampa nabízí jednoduché a nákladově efektivní řešení tam, kde je dostatek prostoru a osoby na vozíku mají k dispozici asistenta, nebo jsou fyzicky schopni rampu sami používat.

Obě řešení mohou být samozřejmě využita například i pro kočárky nebo transportní vozíky.

Jak zjistíte cenu právě pro váš dům, si přečtěte zde.

Potřebujete poradit s realizací nájezdové rampy, nebo jiného přístupu?

Pro další informace o nájezdových rampách, schodišťových plošinách a jejich instalaci, nebo o celkovém řešení překážek pro osoby na vozíku, kontaktujte naše odborníky.

Zavolejte na naši bezplatnou linku 800 100 659 nebo vyplňte náš kontaktní formulář na webu.

Pro vozíčkáře je řešením nájezdová rampa, nebo schodišťová plošina Vecom

Podělte se s ostatními

Znáte někoho, komu se tyto informace mohou hodit?
Pošlete mu odkaz, nebo sdílejte.

Produkty, kterých se týká téma článku

interní i externí

Rampa je využitelná nejen pro vozíky, ale třeba i pro dětské kočárky nebo kola. Pozinkované ocelové rampy na míru.

interní i externí

Jednou z nejprodávanějších plošin. Funkční a spolehlivá pro přímá schodiště v interiéru i exteriéru. Rychlé dodání i montáž. 

interní i externí
se změnou směru i sklonu

Schodišťová plošina nové generace s inovativními bezpečnostními prvky a moderním designem.

interní i externí
přímé

Elegantní a diskrétní řešení přímého schodiště v interiéru i exteriéru.

interní i externí
se změnou směru i sklonu

Plošina nové generace. Velmi tichý provoz a snadné ovládání přes dálkový patrový ovladač nebo přes mobilní aplikaci.

interní i externí

Potřebujete i s vozíkem do patra, ale schodiště je příliš úzké a strmé? Věřte, že SLIM to zvládne.

Spolupracujeme se spolehlivými partnery

Podporujeme užitečné projekty